Hakkımızda

Fatih Baklava, 1999 yılından bu yana tatlı ve baklava üretimi yapan, Fatih ve Ercan Geri kardeşlerin kurucusu olduğu bir işletmedir.

Geniş ürün yelpazesine sahip olan Fatih Baklava, öncelik olarak toptan satış hizmeti vermektedir.Toptan satış hizmetinin yanısıra ürünlerini doğrudan doğruya tüketicilere ulaştırmak için bir perakende satış mağazası bulunmaktadır.

Kaliteli malzeme ve el emeğinin buluştuğu lezzette, baklava ve su böreği çeşitlerinin yanı sıra kır pidesi,kol böreği,spangle,profiterol,kazandibi,keşkül,sütlaç,tel ve ekmek kadayıfı üretimi de kaliteli hizmet prensibiyle hazırlanmaktadır.

Sadece Türk mutfağında değil Türk kültüründe de önemli yeri olan baklava birçok ulusun mutfağında yer edinmiştir. Hazırladığımız baklavalarda en önemli lezzet sırrımızın başında ‘kalite’ gelmektedir.Ürünlerimizin içerisinde katkı maddesi,yapay tatlandırıcı bulunmamaktadır.

Hedefimiz,gün geçtikçe büyüyen gelişen ve yetkinliklerini arttıran ekibimizle, kaliteden taviz vermeyen ve kuşaklar boyu devam etmesi planlanan global bir marka olmaktır.Lezzetli tatların kalbine giden yolculuğumuzda bizi tercih ettiğiniz için Teşekkür ederiz.


BAKLAVANIN TARİHÇESİ

Baklava Türk,Ortadoğu,Balkan ve Güney Asya mutfaklarında yer almış önemli bir hamur tatlısıdır.İnce yufkuların arasına ceviz,antep fıstığı,badem veya fındık koyularak yapılır ve şeker şerbetiyle tatlandırılır.Baklava fırında pişirilen ilk çok katlı hamur işidir.Fakat,hamuru kağıt gibi ince açma işinin,Osmanlıların İstanbulu aldığı yüzyılın hemen sonrasında Topkapı Sarayının mutfağında geliştirilmiş olduğu söylemler arasındadır.

Baklava sözcüğü Türkçe kökenlidir ve eski Türkçe’de baklağu,baklağı olarak geçmektedir.Ortadoğu,Doğu Akdeniz,Balkanlar ve Kafkasyanının bütün kavimleri Türkler,araplar,Yunanlılar,Bulgarlar,Ermeniler baklavayı kendi geleneksel tatlıları olarak takdim etmektedirler.

Baklvanın kökeni ister Antik Yunanda,ister Bizansta ister Türkler veya Arapların göçebelik dönemi geleneklerinde olsun günümüzdeki gösterişli ve incelikli şeklini Osmanlı döneminde aldığını biliyoruz.Zaten günümüzde AB Komisyonu tarafından 8 Ağustos 2013 tarihinde Türk tatlısı olduğu tescil edilmiştir. Türkiye’de Baklava ;


Baklava,Türkiye’de Gaziantep şehriyle tanınan bir hamur tatlısıdır.İçerisinde kullanılan malzemenin Gaziantep’de antep fıstığı olsa da diğer yörelerde coğrafi farklılıklar göstermektedir.

Evde yapılan baklavalarda ise, Karadeniz bölgesinde fındık,Güneydoğu Anadolu’da antep fıstığı,İç Anadolu’da ceviz,Kıyı Ege’de badem,edirne ve trakya bölgelerinde ise susam kullanılır.Baklavanın yufkalarının ince açılmış ceviz veya fıstığının bol olması ve şerbetinin kıvamında olması o baklavanın lezzetini gösterir.
Kalitemiz

Günümüzde ISO 22000 kalite belgesi kriterlerine uygun hammadde tedariki ve satış sonrası hizmetine kadar olan zincirde müşterilerine güvenilir,hijyenik ürünler sunan Fatih Baklava sektörün saygın ve önde gelen firmalarından biri olmuştur.Fatih Baklavalarında Neler Kullanırız?

Un, Yumurta, Tuz, Süt, Zeytinyağı, Su, Pancar Şekeri, Limon, İrmik, Kaymak, Tereyağı, Sade Yağ, Çeşidine Göre; Fındık, Fıstık, Ceviz.